جستجوی پزشکان

پلاسما پزشکی

پلاسما پزشکی
دوشنبه 14 می 2018

پلاسما چیست؟

پلاسما پس از جامد، مایع، گاز فاز چهارم ماده به حساب می آید. واژه پلاسما به گاز به شدت یونیزه‌ شده‌ای گفته می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند (تعداد الکترون‌های آزاد آن تقریباً برابر با تعداد یون‌های مثبت آن باشد). پلاسما نه تنها حاوی الکترون‌ها و یون‌هاست، بلکه حاوی رادیکال‌های آزاد، گونه های برانگیخته شده، تابش فرابنفش و میدان‌های الکترومغناطیسی است.

پلاسما از نظر دما به سه دسته: پلاسمای سرد، گرم و داغ تقسیم می شود. در پلاسما تراپی از پلاسمای سرد در فشار اتمسفر استفاده می شود.

 تاثیر پلاسماتراپی بر روی درد و زخم

پلاسما خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد التهابی دارد. پلاسما سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، تکثیر سلول و رگ زایی مرتبط با آن را نیز تسریع می‌کند.  همچنین با کاهش بار باکتریایی، تکثیر سلولهای فیبروپلاست که سبب افزایش سنتز کلاژنها می شوند، تحریک آزاد شدن فاکتورهای رشد و کاهش میزانPH پوست، و اتساع عروق زیر پوست و افزایش گردش خون موضعی، کمک شایانی به بهبود درد و زخم می نماید. همچنین با توجه به نفوذ کمی که دارد (برخلاف لیزر) به لایه‌های عمقی پوست (سلول های زایا) آسیب نمی رساند.
ارسال شده در مطالب پزشکی توسط مدیریت

ارسال نظر

تماس ( خط 4 رقمی )