جستجوی پزشکان

پلاسما پزشکی

پلاسما پزشکی
دوشنبه 14 می 2018

پلاسما چیست؟

پلاسما یکی از چهار فاز اصلی ماده است.
 (سه فاز دیگر:جامد، مایع، گاز)
 پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می‌دهد. 
واژه پلاسما به گاز یونیزه‌ شده‌ای گفته می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند، یا به گاز به شدت یونیزه‌ شده‌ای که تعداد الکترون‌های آزاد آن تقریباً برابر با تعداد یون‌های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می‌شود.

کاربرد پلاسما در علم پزشکی

در چند سال اخیر پلاسما پزشکی از یک میدان تحقیقاتی به استفاده‌ی پزشکی واقعی رسید.
ایجاد اولین گردهمایی دانشمندان پلاسما پزشکی جهان در گرایسوایلد و تاسیس مرکز پلاسما پزشکی برلین راه را برای آنکه این تکنولوژی نوآورانه به پلاسما پزشکی بالینی مبتنی بر شواهد تبدیل شود مسطح کرد. 
حوزه‌ی اصلی کاربرد پلاسما در هر دو زمینه‌ی پزشکی و دامپزشکی کمک به التیام زخم‌ است. 
علاوه بر حوزه‌ی پوست، جراحی، دندانپزشکی و غدد در مابقی زمینه‌ها که نقطه‌ی کانونی تحقیقات جاری هستند نیز کاربردهای امیدوارکننده‌ای دارد.  اما پلاسمای سرد چیست و چطور کار می‌کند؟ پلاسما چهارمین حالت بنیادین ماده پس از جامد، مایع و گاز است. پلاسما گاز یونیزه شده‌ای است که نه تنها حاوی الکترون‌ها و یون‌هاست، بلکه حاوی رادیکال‌های آزاد، گونه های برانگیخته شده، تابش فرابنفش و میدان‌های الکترومغناطیسی است. 
ترکیب این اجزا نوعی، خاصیت آنتی‌باکتریال (همچنین عفونت‌های مقاوم شده در برابر داروها)، خاصیت ضد ویروسی، ضدقارچی و ضدالتهابی بر روی زخم، تولید می‌کند.
 پلاسما سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده، تکثیر سلول و رگزایی مرتبط با آن را نیز تسریع می‌کند. 
نتیجه‌ی استفاده از پلاسما در یک ساختار پوستی به طور فیزیولوژیکی با به حداقل رساندن تشکیل اسکار  همراه است.
 نه آسیب به لایه‌های عمیقتر پوستی و نه عوارض جانبی دیگر در هیچ یک از موارد مستند بی‌شمار دامپزشکی و مطالعات بالینی در پزشکی انسانی مشاهده و گزارش نشده است.
ارسال شده در مطالب پزشکی توسط مدیریت

ارسال نظر

تماس ( خط 4 رقمی )